Lokální rozvod 100 V

Řekne-li se dráťák každý si představí skříňku s reproduktorem, ze které vychází zvuk. O skříňkách, které měla většina národa doma se zabývá sekce napravo.

Zde budeme popisovat rozhlas OBECNÍ, ŠKOLNÍ, PODNIKOVÝ, … Od ,,klasického dráťáku´´ – rozhlasové stanice po drátě se liší nejen technicky, ale hlavně účelem. Využívá se pro informování osob v dané budově, obci, podniku. Zajisté může být využit v daném místě i pro reprodukci rozhlasové stanice. Ústředna (zesilovač) je umístěn v dané lokaci a obsah hlášení je vytvářen individuálně dle potřeb majitele.

Obecní rozhlas – je taková česko-slovenská specialita. Nikde jinde jsem se s tímto konceptem nesetkal. Dříve byl drátový rozhlas téměř v každé dědině. Rozhlas přetrval do dnes, ale je často nahrazen bezdrátovou technologií.

Klasický rozvod 100 V přetrvává v objektech. Ať už to jsou továrny, nemocnice, školy, či obchodní domy.


Skříňky pro interiér

ARS 251B

100 V – Trafo s odbočkami 1.5 W, 3 W, 6 W. Středový kulatý reproduktor ARO511 – 5 ohm/5 W. Rozsah 50 Hz až 8 kHz. Váha 2,65 kg.

Od lišné brokáty, barva znaku TESLA.

 

   

ARS 265

100 V – Trafo s odbočkami 1.5 W, 3 W, 6 W. Středový kulatý reproduktor ARO689 – 4 ohm/5 W

Různá pastelová barevná provedení: Zatím mám žlutý, modrý, světle zelený, zelený.

     

 

ARS 285

100 V – Trafo s odbočkami 1.5 W, 3 W, 6 W. Středový kulatý reproduktor ARO6604 – 4ohm/5 W. Váha 2 kg.

 


Ampliony pro exteriér

ARS 503

Sloupový rozhlas pro 100 V rozvod. Osazován jak do exteriéru – na náměstí, návsi, volná prostranství. Tento konkrétně pochází ze sídliště jednoho menšího města za Plzní. Na sloupu veřejného osvětlení byl přišroubován až do léta roku 2016. Tyto typy se také dávaly do tělocvičen, na hřiště stadiony. Na dřevěné ozvučnici je osazeno pět reproduktorů ARO 669. Kolem ozvučnice železný rám a trafem. Reproduktory chrání hliníková mřížka a pod ní je síť proti hmyzu. Zadní válcová část je z plechu. Horní a spodní část reproduktoru je kryta kovovými puklicemi, na spodní je nápis TESLA a svorkovnice.

Kompletní renovace proběhla v září 2016. Jeden reproduktor bylo nutno nahradit. Ozvučnice neporušená. Většina šroubů se musela odvrtat a znova vyřezat závity. Veškeré železné díly jsme odrezili, očistili, nastříkali plničem a pak lakem v původním odstínu.

Za pomoc děkuji Lukášovi.

 

Dálkový rozvod 120 / 30 V

Dráťák, neboli rozhlas po drátě, dříve v každém bytě, v každé kanceláři, na každém pracovišti, dnes téměř zapomenutý projekt.

Krátce po druhé světové válce se u nás po vzoru velkého rudého bratra začal budovat systém informování obyvatelstva nezávislý na rádiových vlnách, ale šířený pomocí vodičů. Celý systém si lze pro názornost představit jako jeden centrální zdroj signálu, výkonový zesilovač, transformace na vyšší napětí z důvodu omezení ztrát, rozvod do jednotlivých bytů a zde opět transformace zpět. Hlavní účel celého systému bylo informovat obyvatelstvo v případě napadení nepřítelem. V době míru zde běžel rozhlasový program. Systém byl rozšířen hlavně v městských aglomeracích, podnicích, nemocnicích… Dnes již bohužel minulostí. Nějaké pozůstatky můžeme nalézt možná v některých hotelech či zdravotních zařízeních. Osobně si vzpomínám na chatu Jelenovská ve Valašských Kloboucích, kde na každém pokoji byla ona bedýnka.

Prohlédněte si některé skřínky rozhlasu po drátě vyráběné naší Teslou….

 

ARS 241

30 V – 0,3 W. Středový oválný reproduktor ARE589 – 4 ohm/3 W

Starší provedení

 

 

Novější provedení

 


ARS 291

30 V – 0,3 W. Středový oválný reproduktor

 

 

ARS 223

30 V – 0,3W, kruhový reproduktor ARO389 (4 ohm, 1,5 W)

Reproduktorové skříně, Mikrofony

Sférický reproduktor ARS 575

 

Reproduktor určený pro stereofonní i monofonní reprodukci hudby a řeči v bytovém interiéru. Vhodný ke zlepšení reprodukce magnetofonů, gramofonů a rozhlasových přijímačů. Tvarově je řešen jako kovová koule o vnitřním objemu 3 l. Osazen širokopásmový reproduktor ARX 368. Součástí je hliníkové miskové podloží. Vnitřek je vyplněn tlumícím materiálem, který zlepšuje vlastnosti ozvučnice. Jmenovitá impedance 8 ohmů, max. výkon 5 W, kmitočtový rozsah 100-15000Hz, váha 1,6 kg.

Cena 450 Kčs/ks, rok výroby 1989.


 


AMD 101

 

 

 

AMD 200

Charakteristická citlivost v pásmu 

200-12000 Hz……………….min. 2,5 mV/N/m2  Kmitočtový rozsah …………….80-12000 Hz Výstupní impedance mikrofonu pří 1 kHz …..2000Ohm Směrová charakteristika……….kardioidní

 

 

AMD 210

 

 

 

 

Dynamický mikrofon v koženém pouzdře

Má vestavěný přepínač ,,M-S´´ (Music-Sprache, hudba-Řeč). Při přepnutí do polohy ,,S´´ jsou nižší kmitočty potlačeny pří 50 Hz o -10 dB, čímž se zvýší srozumitelnost řeči. V poloze ,,M´´ není kmitočtový průběh omezován. Možnost použití připojovací šňůry max. délky 25 m. Vyhovuje náročným kvalitativním požadavkům jako doplňující příslušenství k magnetofonům a zesilovačům, jak mono, tak i stereo, s odpovídající zatěžovací impedancí. Mikrofon se střední vnitřní elektrickou impedancí.

Průměrná citlivost rozsahu 500 Hz-12 kHz……2,5 mV/Nm-2. Charakteristická citlivost pro řeč……2,6 mV/Nm-2. Kmitočtový rozsah…… 50Hz-15kHz. V poloze ,,S´´ jsou nízké kmitočty potlačeny u 50 Hz……-10 dB, v poloze ,,M´´……bez omezení. Jmenovitá vnitřní elektrická impedance při 1 kHz……2 k. Nejmenší zatěžovací impedance 6k. Směrová charakteristika……kardioidní. Předozadní směr……12 dB. Výstup……nesymetrický. Rok výroby……1973. Maloobchodní cena……260,- Kčs.

   

 

ARS 453 Tesla