Tábor I ... 1955 - 56

Tábor II ... 1956 - 57

Jubilant ... 1956 - 57

Gramorádia této řady byla konstruovaná jako přijímače vyšší třídy. Vf část vychází ze starších přijímačů Klasik/Kongres s doplněnou samostatnou elektronkou pro detekci s AVC. Pro snížení brumu je žhavicí napětí usměrněno selenovým článkem. Přijímač má přepínač šířky pásma. Jako indikátor správného naladění je zde použito magické oko EM11. Gramofon je osazen vysokoohmovou magnetickou přenoskou, takže je v zapojení obsažen předzesilovač. Hlavní předností gramorádia je koncový dvojčinný zesilovač (push-pull). Ten zaručuje s reproduktory (osazenými dle jednotlivých verzí) a velkou velikostí skříně, a tím i ozvučnice, kvalitní přednes. Pro ještě lepší reprodukci výrobce doporučoval (viz návod k obsluze Tábor II) dokoupení a připojení externí reprosoustavy, přijímač je proto vybaven přepínačem reproduktorů pro omezení akustické vazby.

512070 Tábor I – Přijímač je ukázkou designu 50. let. Zvláštní bílé knoflíky se objevují ve dvou variantách – s třemi důlky či bez. Stupnice je bohužel menších rozměrů a krycí sklo je lehce vypouklé. Oproti svým nástupcům má ale jeden nf zesilovací stupeň navíc, filtrace zdroje je osazena tlumivkami a je zde použita oddělená zvuková korekce – výšek a basů. Standardně je také osazen velký basový reproduktor. Výrobcem udávaný výkon koncového stupně je 5 W.

Tábor II – Velká modernizace se týkala zejména skříně, které dominuje bakelitová maska se čtveřicí plexisklových stupnic (s podsvětlením zvoleného rozsahu) a magickým okem s indikátorem šířky pásma. Přestože oproti Táboru I nemá jeden nf zesilovací stupeň, výsledný výkon přepracovaného koncového stupně vzrostl na 8W. Ve zdroji jsou vypuštěny tlumivky a korekce jsou pouze spřaženy s šířkou pásma. Drobné změny zaznamenala také vf část. Novinkou je přípojka mikrofonu, gramorádio lze tedy využít jako malou rozhlasovou ústřednu. Dále přibylo vypínatelné osvětlení prostoru gramofonu.

Varianty Tábor II:

512072Toto provedení má síťový vypínač na boku skříně a reprosoustavu stejnou jako má Tábor I (velký basový reproduktor o průměru 280 mm a výškový o průměru 105 mm). Jedná se o nejméně vídanou variantu.

512073 – Toto provedení se liší od předešlého osazením reproduktory – je zde použita dvojice o průměru 200 mm.

512074U tohoto provedení je tahový síťový vypínač na potenciometru hlasitosti, osazena je stejně jako u předešlého provedení dvojice reproduktorů o průměru 200 mm. Gramorádio má vzhledovou úpravu na bakelitové masce – zlatý prolis a je osazována vzpěra víka gramofonu.

Jubilant 1101AJe luxusní stojanové gramorádio se samostatnou reproduktorovou skříní, kterou lze díky dlouhému kabelu (namotanému na navijáku uvnitř skříně) libovolně umístit. K sestavě byla navržena barová skříň stejného vzhledu jako má reproduktorová kombinace. Ta je vybavena zrcadly, osvětlením a členěním prostoru na nápoje a diskotéku. V gramorádiu je osazeno šasi z Tábora II, navíc je zde magnetofon MGK10 (dvoustopý 9 a 19 cm/s) a čtyřrychlostní gramofonové šasi (33, 45 a 78 ot.) s lepšími parametry (odhlučnění motoru, kvalitnější krystalová přenoska). Přijímač dostal také navíc dvoustupňovou tónovou clonu (zdůraznění/potlačení hloubek). Zajímavostí je vstup pro drátový rozhlas (přípojka vede přes transformátor, signál je přes zesilovač přijímače zesílen). Stupnice je skleněná a je rozdělena na dva díly ovládané tandemem ukazatelů. Ve spodní části skříně je vyklápěcí zásobník gramofonových desek a magnetofonových pásků s automatickým osvětlením. Reproduktorová skříň obsahuje dva speciální reproduktory o průměru 260 mm a dva výškové o průměru 100 mm s difusory. Příslušenství standardně obsahuje mikrofon „kobra“. Název „Jubilant“ odkazuje na výročí 10 let koncernu Tesla, cena gramorádia byla poměrně vysoká, převyšovala cenu dvou nových televizorů.

Jubilant je standardně ve tmavém provedení, řidčeji se objevuje ve světlém. V galerii naleznete foto pravděpodobného prototypu – jiný prefix výrobního čísla, první provedení gramofonového šasi z roku 1955, zadní stěna s nalepenými popisy. K sestavě patří i barová skříň se shodným výrobním číslem. Počet vyrobených Jubilantů je pravděpodobně 500 ks (ověřujeme).

Na gramorádiích Tábor, a tím i souvisejícím Jubilantu, byly provedeny během výroby změny. Ty se týkaly zejména úprav žhavícího okruhu u 512074 a části série 512073. Mechanickou změnou je u některých sérií přechod z univerzálního šasi s několika otvory na jednoúčelové. U některých magnetofonů MGK10 byla vypuštěna vodicí lišta proti odmotanému pásku. Výrobní čísla přijímače Jubilant a reproduktorové (případně i barové) skříně jsou shodná.

NickTypRok výrobyRepro
Tábor I5120701955 - 56Basový 280 mm + výškový 105 mm
Tábor II1956 - 57
512072Basový 280 mm + výškový 105 mm
512073Dvojice reproduktorů 200 mm
512074Dvojice reproduktorů 200 mm
Jubilant1101A1956 - 572x 260 mm + 2x výškový 100 mm

Tábor I

1101A Jubilant - sériová verze

1101A Jubilant - prototyp