Gavota 1960 - 62

Liberta 1960 - 63

Gavota 2 1963 - 64

Liberta 2 1963 - 64

Menší rozhlasový přijímač (Gavota) s osazeným gramofonem se pak nazývá Liberta. Jednotlivá provedení se liší barevnými úpravami skříně a úpravami v popisku níže.

Šasi přijímače je osazeno elektronkami ECH81, EBF89 a koncový zesilovač pak s ECL82. Magické oko používá elektronku EM80. První provedení pak mají jako usměrňovač elektronku EZ80, která je již u první verze Gavoty a Liberty nahrazena selenovým usměrňovačem. Taktéž verze ,,jedna´´ mají tónový rejstřík se třemi přepínači. Jedná se však spíše o jakési placebo a změna přednesu je po zvolení daného módu nepatrná.  Teto rejstřík je u verzí ,,dva´´ nahrazen jedním tlačítkem tónové clony. Všechny přijímače mají vestavěnou feritovou anténu. Ta je umístěna přímo na šasi, což snižuje citlivost přijímače. Taktéž její pozice je pevně dána a nelze ji ovládat, pouze tedy natočením celého přístroje. Osvětlení stupnice jednou žárovkou není příliš rovnoměrné. 

Osazené je gramofon-ní šasi s hadí hlavou a čtyřmi otáčkami. Vložka pak má dva hroty pro vinyl a pro šelak. Gramofon má automatické vypnutí na konci desky. 

Gramorádio pak má osazeny oproti verzi ,,rádio´´ tři reproduktory a celkově má příjemný zvuk a takzvaný 3D efekt. Celá část s gramofonem lze jednoduše vysunout a následně provádět servis na šasi.

Gavota – Osazovaly se dva druhy reproduktoru. Z tohoto důvodu se měnila pozice magického oka. Taktéž jsou dva druhy kovového lemu magického oka. 

Liberta – Shodně jako u Gavoty jsou verze se staršími a novějšími typy reproduktorů. Starší provedení mají kruhový výškový reproduktor, novější pak oválný. Novější provedení má oválný lem okolo magického oka a jinou verzi stupnice. Rozdíl je i v zapojení, především ve VF části, kde jsou vypuštěny některé ladící prvky. Výstupní transformátor je umístěn na skříni přijímače. Což není příliš vhodné pro vyjmutí celého šasí a jeho opravu. Stupnici lemuje dvojice umakartových destiček. Jedná se o originál. Vzhledově toto řešení nepůsobí zrovna nejlépe.

Gavota 2 – Usměrnění je již výhradně přes selenový usměrňovač. Magické oko se přestěhovalo z brokátu na stupnici a je vypuštěn tónový rejstřík. Ovšem navíc je jednoduché tlačítko tónové clony a extra spínač pro gramo. Již není užit opletený síťový kabel. Vzhled přijímače se zakulatil. Používali se minimálně dvě verze vzoru brokátu. 

Liberta 2 – Pro gramorádio platí shodně co pro rádio Gavota 2.

Pozn. Tyto přístroje se objevují poměrně často ve všech variantách. Ovšem převážná většina je v zoufalém stavu. A narazit na pěkný původní stav je skoro zázrak.




Gavota ..... 1960 - 62, rádio

Liberta ..... 1960 - 63, gramorádio

Gavota 2 ... 1963 - 64, rádio

Liberta 2 ... 1963 - 64, gramorádio

Liberta

Liberta 2

Gavota 2 1963 - 64