Řada velké spousty televizních přijímačů s upraveným šikmým šasi z předchozí řady Orava 132. Počet elektronek se snižuje na 6 + obrazovka. Je užito poprvé integrovaného obvodu MAA550 pro stabilizaci ladícího napětí. Začínají se aplikovat ve velké míře tahové potenciometry ovládání hlasitosti, jasu, kontrastu. Také se osazují u většiny typů moderní násobné předvolby z Maďarska a Jugoslávie. Nová technologie potisku plastu přední masky dekorem dřeva. Všechny televizory již umí přijímat jak východní, tak západní normu zvuku (OIRT i CCIR).
—————————————————————–
Cavallo – Malá obrazovka, líbivý design který působí moderně. Šestinásobná předvolba. Dřevěná maska, vyráběl se ve světlé a tmavší verzi. Série s označením 4136U-4 má osazený kanálový volič ,,Ducati´´. První série měla lakované nožky stříbrnou barvou, zadní kryt ze světlého plastu a starší typ obrazovky A50-120W s označením 502QQ44.
Diana – V postatě Aramis s malou obrazovkou 50 cm.
Sillaro – O tomto televizoru můžeme zatím pouze
spekulovat. Existují jednotlivá schéma zapojení, které právě mají
označení Tesla 4242U Sillaro. Dle zapojení se má jednat o ,,nové´´ šikmé
šasi s 6+1 elektronkou. Dvěma HOPT voliči, přepínačem VHF/UHF a tónové
clony. Moderní obrazovka 61 cm. Z tohoto popisu vyplývá, že by vzhled
měl být jako Orava 241.
Spoleto – Zajímavý design s dřevěnou maskou. Šestinásobná předvolba KTJ, v té době už zastaralá.
Aramis – Je pilotní přístroj této řady. Na přední části najdeme dokonce nápis 18 tranzistorů, což má evokovat odlišnost od předchozích modelů. Konstrukce vychází z předchozích modelů Orava 237, kdy dřevěná část skříně se dá odmontovat a televizor zůstává pohromadě. Jelikož dno a maska je z jednoho plastového odlitku. Tyto odlitky jsou většinou černé. Existuje však i světlá verze – viz fotogalerie. Taktéž existují dvě verze skříně, rozdíl je v úpravě hran.
Martino – Je Aramis s použitím předvolby KTJ.
Salermo – Televizor vyhrál na Mezinárodním veletrhu v Brně cenu za design. Televizory měly z výroby nálepku ,,CID´´ což značí tuto cenu. Nálepka byla v levém spodním rohu na masce.
Castello – Plastová maska s potiskem, chybí možnost měnit ton zvuku. Je osazena jugoslávská předvolba a jugoslávský volič. Menší jednorázová série s označením 4249U-2 má kanálový volič ,,Amerex´´. U tohoto voliče odpadá 4. a 5. televizní kanál. Série s označením 4249U-4 má osazený kanálový volič ,,Ducati´´. Prodejní cena v roce 1973 byla 4450 Kčs.
Limba – Odlišné rozložení ovládacích prvků.
Sitno – Od Limby se liší předvolbou a regulací tónu pomocí tlačítka.
Othello – Tato verze se nejspíše nevyráběla. Jednak z důvodu atypické skříně a již zastaralých Hopt kanálových voličů bez předvolby. Do výroby se dostalo až Othello 2 již s maďarskou sedminásobnou předvolbou.
Othello 2 – Zvláštní provedení s dýmovým sklem před obrazovkou. Toto sklo mělo dávat obrazu příjemné nevtíravé zabarvení. Jednalo se nejspíše o televizor určený na export. Tuto myšlenku podporuje i výrobní číslo začínající číslicemi 91XXXX.
Zenit – Odlišný design s užitím hliníkového panelu.
Javorina – Verze s jugoslávskou šestinásobnou předvolbou.
Vltava – Vychází z Aramisu. Má ale pouze jeden volič HOPT jen pro VHF pásmo. Ve fotogalerii je druhý volič doplněn. V originálu má být místo knoflíku na panelu logo Tesla. Televizor v tuto dobu (1973) měl smysl tak maximálně v panelových domech se společnou televizní anténou. Zde i druhý program ČST byl konvertorován do VHF pásma.
Luna – Opět vychází z Aramisu a spolu s Oravu 134 z předchozí řady mají společný všepásmový volič HOPT.
Goral – Běžná je provedení v tmavší imitaci dřeva. Světlý exponát v galerii není obvyklý. Má také na štítku písmeno M. Pravděpodobně označuje verzi bez možnosti nahrávání na magnetofon (Din pětikolík je osazen, ale není připojen).