Zkoušečka černobílých obrazovek

Za poslední dobu se mi tu nashromáždilo několik černobílých obrazovek. Jelikož nemá cenu sulcovat zbytečně i vyčerpané kusy, inspiroval jsem se nápadem Ing. Radima Urbánka a vyrobil jsem si taktéž jednoduchou zkoušečku obrazovek.

Řešení je velice jednoduché a zabere tak 2 hodiny. Vtip je v tom, že se vezme šasi z TVP Neptun a sestaví se do nějakého kompaktního provedení. Výhoda Neptuna je v tom, že jeho koncepce je velice jednoduchá a není potřeba šásko vestavovat do nějaké škatule a je jich ješté poměrně dost… Šlo by to udělat zajisté s jakýmkoli jiným přijímačem, kupříkladu Electronic 79 by byl také dosti vhodný.

Zkoušet lze v podstatě jakákoliv obrazovka se stejnou paticí, 110° vychylováním a žhavením 6,3V. Tj od Azurita po Rumunské Diamanty :-d.

Vyrabovaný Neptun

Samotná zkoušečka

 

Regenerace katody obrazovky

Černobílá obrazovka:

Pro regeneraci čb obrazovek používám regenerátor sestavení podle návodu v A-rádiu. Článek + schéma je na obrázku níže. Pro žhavení jsem použil zvonkové trafo s více vývody – 6,3V  7V  8V.  Oproti návodu z A-rádia jsem zapojil i vývod 12V pro regeneraci přenosných obrazovek. Při výrobě jsem počítal, že tímto regenerátorem budu regenerovat i barevné obrazovky, ale to se neosvědčilo! Při regeneraci se každá katoda zregenerovala jinak, jas se sice zvýšil, ale nešlo doštelovat vyvážení barev.

Úspěšnost:

A61-120W  –   U televizorů Sitno až Neptun – úspěh téměř 100% jak u tuzemských Tesla, tak ruských. Regeneroval jsem nejmíň 10 kousků a obraz vždy perfektní. Jak dlouho to takto může vydržet v denním provozu těžko říct, jelikož tyto telky pouštím pouze příležitostně. Ale samozřejmě záleží na tom, jak obrazovka byla opotřebována. Také jsem se pokoušel o regeneraci přižhavované obrazovky, která již šla špatně i s přižhavením. Zde úspěch byl poloviční, obraz sice jako fotka, ale s dobastleným přižhavením.

Obrazovky staršího data – u Tesly 219 regenerace bez problémů, u Mimosy zlepšení ale stoprocentní to není.

Přenosné – Bez problémů, když bylo ještě něco při zapnutí vidět. Také jsem se pokoušel o jednu ze Satelita, kde obraz byl vidět pouze za úplné tmy. Po regeneraci už divák viděl i něco ve dne, ale obrazovka beztak použitelná nebyla.

Fotky mého přístroje, při regeneraci TVP Saturn, stránka z A-rádia.

      

Barevná obrazovka

Při regeneraci barevných postupuji dle postupu Ing. Radima Urbánka, jak psal v návštěvní knize na svých stránkách. Tj. s kondikem 100M  a odporem 100R

Postup u řady C416… na řadovém konektoru modulu G najdu 200V. K tomuto bodu připájím odpor 100R. Zapnu tvp a nabiji kondík. Poté nabitý kondík připojím plusem na G1  a mínusem na jednu z katod. Toto opakuji ještě pro 2 zbývající. Tím je regenerace hotová.

Pro řadu C110st, C416:  G1-pin 5, R-pin 8, G-pin 6, B-pin 11

Regeneroval jsem C110, zde výsledek téměř minimální. Pak C416 (86) – zde výrazné zlepšení a C416 (86) a zde je obraz jako fotka. Tato TV je denně v provozu už přes půl roku a bez zhoršení.