Jak je to s těmi kanály?

Jelikož v současné době již není v ČR pozemní analogové vysílání, musíme si pomoci zařízením, které nám tento signál vytvoří – modulátorem. K němu pak již můžeme připojit jakýkoliv vstupní videosignál – ze set top boxu, počítače, DVD přehrávače… Jaký modulátor ale vybrat ke konkrétnímu typu televizoru a jak ho nastavit?

Musíme jako první zjistit, zda náš televizor umožňuje příjem pouze v pásmu VHF nebo i UHF. Stejně důležitá informace je, zda je laděný podle normy OIRT nebo CCIR.

U  starších televizorů pouze s VHF je výběr a nastavení modulátoru komplikovanější. Vezmeme si například televizor Tesla Oravan a budeme předpokládat, že jsou všechny cívky karuselového voliče standardně osazeny a funkční. Víme, že přijímače pro tuzemský trh jsou laděny v rastru OIRT a podíváme se do tabulky v návodu k obsluze:

Aby to bylo ještě složitější, vidíme zde ještě staré číslování kanálů, od kterého se brzy upustilo, to nás ale nesmí překvapit. Kmitočty zůstaly stejné, jen se posunulo číslování přiznáním 3. a 4. kanálu ve II. televizním pásmu (FM rozhlas) a Praha byla zavedena jako 1. kanál. Pro ilustraci tabulka televizoru Pallas:

Zvolíme si praktický kanál č. 6 (podle staré normy č. 4) Východní Čechy a přepneme kanálový volič televize do polohy 3 (viz tabulka Oravana). Nyní se podíváme do kmitočtové tabulky OIRT VHF:

Tabulka OIRT VHF

Můžeme ještě porovnat, že kmitočty kanálu sedí. Všimneme si, že se kanály v rastru OIRT v pásmu VHF značí písmenem R. Pro zajímavost můžeme zmínit, že rastr CCIR začíná kanálem 2, jelikož kanál č. 1 byl vyhrazen pro vysílání v 441 řádcích (anglická televize). Zde už záleží, co máme za modulátor. U starších modulátorů např. typu MD-5(s) rastr OIRT nastavíme při zapnutí a potom už jen zadáme číslo kanálu. U čínských modulátorů, které mají pouze rastr CCIR využijeme tabulkového „fíglu“. Vidíme, že náš kanál R6 je na stejné frekvenci jako kanál OIRT E5. Stačí tedy podle návodu k modulátoru nastavit na něm kanál E5. Nezapomeneme přepnout na modulátoru zvuk 6,5 MHz (podle normy OIRT). Lepší (profesionální) modulátory se ladí zadáním frekvence, opět nám tedy poslouží tabulka.

Tabulka CCIR VHF

Pokud máme novější televizor již s UHF (IV. a V. televizní pásmo), bude naše záležitost jednodušší, jelikož OIRT i CCIR mají shodné kmitočtové tabulky a modulátory v pásmu UHF se lépe shání. Ale stejně si musíme dát pozor na nastavení a podporu normy OIRT nebo CCIR podle našeho televizoru, jinak by nám totiž nešel zvuk.

Nové čínské modulátory (viz obr. níže) mají rastr CCIR (ale naštěstí i s 6,5 OIRT zvukem), z čeho vyplývá, že nemají kanál R1 potřebný pro první československé televizory 4001A a 4002A. Naštěstí mají dostačující výkon a šířku pásma, takže se dají pro tyto televizory použít, případně lze tyto televize jednoduše jádry trochu uladit a chodí s tímto typem velmi dobře.

Je dobré také počítat s tím, že komerční modulátory obecně nemají řešenou výstupní část filtrem, a tím vznikají harmonické a případné rušení jiných kanálů v rozvodu.