Výrobní závody v Jugoslávii
V zemích bývalé Jugoslávie bylo přibližně 40 podniků zabývajících se elektrotechnikou. Oproti Československu je nezastřešoval jednotný název. Zde uvádíme několik závodů působící v televizní a příbuzné technice. Čerpáno z knihy: Jugoslávie – Ekonomický a sociální rozvoj (přelom 60. a 70. let).
Belind Bělehrad
Továrna na telefonní, rozhlasovou a televizní techniku. Jedna ze tří hlavních fabrik na rozhlasové přijímače, telefony, transformátory a elektronické systémy. Výroba v 60. letech dosahovala 100 tisíc kusů rozhlasových přijímačů za rok (rádia Tesla, do ČSSR se nedovážela), dále pak vyráběly televizní přijímače, vybavení pro muzikanty. Tyto artikly byly vyváženy do jižní Ameriky na Blízký východ. Další výrobní program jako telefoní technika, železniční zabezpečovací systémy a elektrické měřící přístroje byly taktéž vyváženy do řady zemí. V 60. letech proběhlo sloučení do koncernu Radio Roentgen Niš (RR Niš).
Závod RR – společnost na výrobu rádiových a rentgenových zařízení – Niš
Továrna v Srbském městě Niš byla založena v prvním roce v poválečné éře Jugoslávie. V 60. letech byla jednou z nejznámějších továren tamního průmyslu. Kromě výroby rentgenů byly závody RR největším výrobcem televizorů v Jugoslávii (100 tisíc přijímačů – konec 60. let).
Zkratka RR značí ,,Radio – Rentgen´´, později přejmenováno na EI ,,Elektronska industrija´´. K nám se dovážely licenční Philipsy Sáva, Nišava, či přenosný Minivox.
Iskra
Vzniká v 60. letech spojením čtyř továren. Má široké portfolio elektronických součástek od základních až po ty sofistikované. V poválečné době (po 2. světové válce) byla Iskra hlavním dodavatelem kinematografických zařízení pro Jugoslávii. Dále se zabývala výrobou elektrických komponentů pro automobilový průmysl.
Součástky Iskra byly hojně užívány i v zařízeních Tesla v Československu. Kupříkladu svitkové kondenzátory. Iskra neukončila svoji činnost, stále vyrábí elektronické komponenty. Podnik sídlí v hlavním městě Slovinska Ljublaně.
RIZ Radioindustria Záhřeb
Tento závod se zaměřoval na bezdrátová zařízení, televizory, zesilovače, gramofony, reproduktory, mikrofony, stereo radiopřijímače, telekomunikační zařízení, selenové usměrňovače, kondenzátory. Dle Wikipedie zde byl zkonstruován první jugoslávský televizní přijímač v licenci Philips TV101 (1955).
RUDI Čajavec
Elektrotechnický a elektromechanický závod v Banja Luce byl jedním z nejdůležitějších v jugoslávském průmyslu 60. let. Založen byl v roce 1950 jako kovozpracující podnik. Po reorganizaci v roce 1953 vyrábí komponenty pro automobilový průmysl. V roce 1955 se rozšířil výrobní program o elektrotechnickou část. Vyráběli VKV rozhlasové přijímače. Televizory o úhlopříčkách 43, 53 a 59 cm. Dále pak také vyráběli autorádia.
Čajavec je nám znám kooperací s Teslou Orava na začátku 80. let.
Tesla – Pančevo
V srbském městě Pančevo by jsme v 60. letech nalezli továrnu Tesla zabývající se světelnou technikou. 3/4 všech žárovek v Juguslávii byly právě z této továrny. Produkce výbojek dosahovala několika milonů ročně. Výrobní program dále obsahoval nespočet dalších světelných zdrojů.