Merkur má oproti typu Pluto novou osminásobnou předvolbu z tuzemska. Jinak se příliš neliší. Nejčastější variantou je bílá. Můžeme ovšem potkat i jiné barevné varianty: červený, žlutý, oranžový a pravděpodobně byly i kombinace.
Existují i verze bez televizního tuneru a zvukové části (jen monitor). Většinou mají černobílou obrazovku, ale jsou i verze se zelenou monochromatickou. Některé vznikly jako sériový výrobek, jiné úpravou Merkurů. Označení: PMD-60, PMD-60.1, Didaktik alfa, Monitor TNS, JZD agrokombinát Slušovice a možná i další.
Merkur 2vychází z předešlých typů Satelit, Pluto a Merkur. Vyráběl se pouze v bílo-černé variantě. Oproti výchozím typům má Merkur 2 některé funkční bloky inovované – novější a perspektivnější integrované obvody. Mimo to je doplněn o video zesilovač a přístroj lze použít i jako monitor k počítači. Vývozní verze má označení 4162AB-1.
Na obrazové mezifrekvenci je nově použit A241D (TDA 2541). Oproti dřívějšímu A240D je vylepšena funkce AVC a přibývá i funkce AFC. Dále je namísto laděných obvodů v AVC užito filtu PAV (povrchové akustické vlny). Díky novému IO A223D (TBA 120 U) je u Merkura 2 možnost připojit sluchátka.
NF zesilovač zůstává beze změny – tj. s MBA 810 DS.
Inovovaný je i modul synchronizace a buzení řádkového rozkladu (A255D).
Merkurů muselo být vyrobeno opravdu hodně. Jednak byly velice oblíbené mezi lidmi obecně, ale také jich mnoho bylo jako monitor k počítačům a po vyřazení se dostaly do našich domácností jako televizor.
Vývozní verze do Jugoslávie se jmenovala Weekend. Televizory byly posílány v rozloženém stavu do továrny v Čajavci a tam kompletovány. Také je známa verze pro vývoz do Řecka s názvem Uranya.